Massey Ferguson
1075
Farm tractor · 1970–1980 · 75 hp
Massey Ferguson1075
The Massey Ferguson 1075 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1980. It features a Perkins A6.305 engine.
Engine
| Engine | Perkins A6.305 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 305 ci (5 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Oil Capacity | 14.5 qts (13.7 L) |
| Coolant Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,900 lbs (1,769 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5x16, 7.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15x30, 18.4/15x34, 15.5x38 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|