Massey Ferguson
1045
Farm tractor · 1986–1990 · 35 hp
Massey Ferguson1045
The Massey Ferguson 1045 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a Toyosha engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.62 in (92 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 30 hp (22.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Coolant Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | 240mm dry disc |
| Oil Capacity | 46.5 qts (44 L) |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.7 gpm (21.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,524 lbs (1,144 kg) |
Dimensions
| Length | 124.4 in (315 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
| Height | 60.8 in (154 cm) |
| Wheelbase | 68.7 in (174 cm) |
Weight
| Shipping | 3,830 lbs (1,737 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckBladeMassey Ferguson 1016 loaderMassey Ferguson 232 loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1017 Backhoe |