Massey Ferguson
1088
Farm tractor · 1972–1977 · 87 hp
Massey Ferguson1088
The Massey Ferguson 1088 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1977. It features a Perkins A.6-305 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A.6-305 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 305 ci (5 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Power Rated | 87 hp (64.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.5 qts (13.7 L) |
| Coolant Capacity | 18 qts (17 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Oil Capacity | 35.9 qts (34 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| System Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 145.7 in (370 cm) |
|---|---|
| Width | 91.3 in (231 cm) |
| Height | 72.4 in (183 cm) |
| Wheelbase | 92.5 in (234 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 11,277 lbs (5,115 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1x30, 18.4x34 |
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|