Massey Ferguson
1020
Farm tractor · 1983–1994 · 21 hp
Massey Ferguson1020
The Massey Ferguson 1020 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1994. It features a 21 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
gear
| Power PTO | 17 hp (12.7 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 14.5 hp (10.8 kW) |
|---|
primary
| Engine | Toyosha CS-112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.7 ci (1.1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 21 hp (15.7 kW) |
| Power Rated | 21 hp (15.7 kW) |
| Air Cleaner | single dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.3 qts (2.2 L) |
| Coolant Capacity | 4.4 qts (4.2 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,350 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three speeds with high and low ranges and fast and slow modes. |
| Clutch | 198mm dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 12-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
PTO
gear
| Rear Type | transmission |
|---|
hydro
| Rear Type | live |
|---|
primary
| Front Type | independent (optional) |
|---|---|
| Clutch | electric |
Hitch
gear
| Rear Lift | 1,543 lbs (699 kg) |
|---|
hydro
| Rear Lift | 1,697 lbs (769 kg) |
|---|
primary
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 114 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 47 in (119 cm) |
| Height | 52.9 in (134 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Shipping | 2,723 lbs (1,235 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3x24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|