Massey Ferguson
1024
Farm tractor · 1978–1990 · 127 hp
Massey Ferguson1024
The Massey Ferguson 1024 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1990. It features a Perkins A6.354.4 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,025 lbs (5,000 kg).
Engine
| Engine | Perkins A6.354.4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 127 hp (94.7 kW) |
| Power Rated | 127 hp (94.7 kW) |
| Torque Peak | 295 lb-ft (400 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 14 gpm (53 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,364 lbs (4,701 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 173.6 in (440 cm) |
|---|---|
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 102.8 in (261 cm) |
Weight
| Weight | 11,025 lbs (5,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 44.9 gal (169.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|