Massey Ferguson
1100
Farm tractor · 1964–1972 · 104 hp
Massey Ferguson1100
The Massey Ferguson 1100 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1972. It features a Perkins A6.534 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A6.534 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 93.94 hp (70.1 kW) |
| Power Drawbar | 84.61 hp (63.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Shift Mechanism | two-range Multi-Power power shift |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift, 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pressure | 2,745 psi (189.3 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| System Capacity | 17 gal (64.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,200 lbs (2,358 kg) |
Dimensions
| Length | 161.4 in (409 cm) |
|---|---|
| Width | 106.3 in (270 cm) |
| Height | 74.6 in (189 cm) |
| Height Cab | 113.5 in (288 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
| Ground Clearance | 17 in (43 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
diesel
| Shipping | 9,000 lbs (4,082 kg) |
|---|---|
| Operating | 11,435 lbs (5,186 kg) |
| Ballasted | 14,920 lbs (6,767 kg) |
gas
| Operating | 9,255 lbs (4,198 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 15.5-38 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 35 gal (132.5 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|