Massey Ferguson
1010
Farm tractor · 1982–1994 · 16 hp
Massey Ferguson1010
The Massey Ferguson 1010 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1994. It features a Toyosha engine, and optional steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Power PTO | 12 hp (8.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 184mm dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2114 (with hydro) |
| Front Type | independent |
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,212 lbs (549 kg) |
Dimensions
| Length | 90.7 in (230 cm) |
|---|---|
| Width | 41.9 in (106 cm) |
| Height | 46.2 in (117 cm) |
| Wheelbase | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
| Front Tread | 34.8 in (88 cm) |
| Rear Tread | 38 in (96 cm) |
Weight
| Shipping | 2,000 lbs (907 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10, 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|