Massey Ferguson
1095
Farm tractor · 1972–1977 · 95 hp
Massey Ferguson1095
The Massey Ferguson 1095 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1977. It features a Perkins A.6-354 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A.6-354 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 304.8mm dry disc |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 86 |
| Charging Amps | 32 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 143.7 in (364 cm) |
|---|---|
| Width | 82.3 in (209 cm) |
| Height | 70.9 in (180 cm) |
| Wheelbase | 96.5 in (245 cm) |
| Ground Clearance | 21.7 in (55 cm) |
Weight
| Weight | 11,964 lbs (5,426 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50x18, 11.0x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 24.5-32 |
Steering
| Type | power |
|---|