Massey Ferguson
1080
Farm tractor · 1969–1972 · 88 hp
Massey Ferguson1080
The Massey Ferguson 1080 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1972. It features a Perkins A4.318 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4.318 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 318 ci (5.2 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 81.23 hp (60.6 kW) |
| Power Drawbar | 70.22 hp (52.4 kW) |
| Torque Peak | 262 lb-ft (355.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Coolant Capacity | 16.5 qts (15.6 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift, 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| Pressure | 2,300 psi (158.6 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 154 in (391 cm) |
|---|---|
| Width | 86.5 in (219 cm) |
| Height | 74.8 in (189 cm) |
| Height Cab | 112.5 in (285 cm) |
| Wheelbase | 97.7 in (248 cm) |
| Ground Clearance | 23.6 in (59 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 7,750 lbs (3,515 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,520 lbs (3,864 kg) |
| Ballasted | 11,990 lbs (5,438 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18, 10.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 23.1x30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 42 gal (159 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 55.5 gal (210.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|