Massey Ferguson
1114
Farm tractor · 1978–1990 · 110 hp
Massey Ferguson1114
The Massey Ferguson 1114 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1990. It features a Perkins A6.354 engine, and power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A6.354 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 275.9 lb-ft (374.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Total Flow | 16.4 gpm (62.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 10,584 lbs (4,800 kg) |
Dimensions
| Length | 185 in (469 cm) |
|---|---|
| Width | 95 in (241 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 110 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 70.9 in (180 cm) |
| Rear Tread | 72.8 in (184 cm) |
Weight
| Weight | 11,775 lbs (5,341 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16, 13.6-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|