Massey Ferguson
1105
Farm tractor · 1973–1978 · 123 hp
Massey Ferguson1105
The Massey Ferguson 1105 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1978. It features a Perkins ATC6.3541 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins ATC6.3541 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 110.72 hp (82.6 kW) |
| Power Drawbar | 83.52 hp (62.3 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 356mm dry disc |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift, 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
| System Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II/III |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Height | 79 in (200 cm) |
| Height Cab | 113.5 in (288 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
| Front Tread | 61.4 in (155 cm) |
| Rear Tread | 70 in (177 cm) |
Weight
| Shipping | 10,750 lbs (4,876 kg) |
|---|---|
| Operating | 12,320 lbs (5,588 kg) |
| Ballasted | 16,725 lbs (7,586 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 55 gal (208.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|