Massey Ferguson
1120
Farm tractor · 1993–1996 · 16 hp
Massey Ferguson1120
The Massey Ferguson 1120 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1996. It features a Iseki K3B engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki K3B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 52 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 16.6 hp (12.4 kW) |
| Power Net | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Power PTO | 13 hp (9.7 kW) |
| Torque Peak | 34.7 lb-ft (47.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Coolant Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 184mm dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
| Pressure | 1,950 psi (134.5 bar) |
PTO
gear
| Rear Type | transmission |
|---|
hydro
| Rear Type | live |
|---|
primary
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 830 lbs (376 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 94.3 in (239 cm) |
|---|---|
| Width | 39.3 in (99 cm) |
| Height Rops | 79.3 in (201 cm) |
| Wheelbase | 54.1 in (137 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
| Front Tread | 31.5 in (80 cm) |
| Rear Tread | 31.4 in (79 cm) |
Weight
| Weight | 1,360 lbs (616 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|