Massey Ferguson
1035
Farm tractor · 1986–1991 · 31 hp
Massey Ferguson1035
The Massey Ferguson 1035 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1991. It features a Toyosha MS150 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha MS150 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.8 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Power Rated | 31 hp (23.1 kW) |
| Power PTO | 26 hp (19.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Coolant Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,600 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 215mm dry disc |
| Oil Capacity | 29.6 qts (28 L) |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,227 lbs (1,010 kg) |
Dimensions
| Length | 116.9 in (296 cm) |
|---|---|
| Width | 59.3 in (150 cm) |
| Height | 60.8 in (154 cm) |
| Wheelbase | 67.3 in (170 cm) |
Weight
| Shipping | 2,935 lbs (1,331 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1017 Backhoe |