Massey Ferguson
1030
Farm tractor · 1984–1991 · 26 hp
Massey Ferguson1030
The Massey Ferguson 1030 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1991. It features a Toyosha MS142 engine, and two-post available steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha MS142 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 86.9 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Power PTO | 23.35 hp (17.4 kW) |
| Power Drawbar | 18.29 hp (13.6 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Coolant Capacity | 4.4 qts (4.2 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 215.9mm dry disc |
| Oil Capacity | 29.6 qts (28 L) |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,729 lbs (784 kg) |
Dimensions
| Length | 105.3 in (267 cm) |
|---|---|
| Width | 52.7 in (133 cm) |
| Height | 56.3 in (143 cm) |
| Wheelbase | 61.3 in (155 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Shipping | 2,596 lbs (1,177 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,815 lbs (1,276 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 7.8 gal (29.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1017 Backhoe |