Massey Ferguson
11
Farm tractor · 74 hp
Massey Ferguson11
The Massey Ferguson 11 is a farm tractor. It features a Perkins A4.248 engine, and four-post steering. The transmission is a shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4.248 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248.2 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Net | 74 hp (55.2 kW) |
| Torque Peak | 198 lb-ft (268.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 31.5 gpm (119.2 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| System Capacity | 21.6 gal (81.8 L) |
Dimensions
| Length | 188 in (477 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 66 in (167 cm) |
| Rear Tread | 59 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 13,350 lbs |
|---|---|
| Shipping | 13,350 lbs (6,055 kg) |
| Operating | 14,500 lbs (6,577 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.00-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00-20 |
| Front Industrial | 14.00-24, 18.4-24 |
| Rear Industrial | 9.00-20 |
Fuel
| Capacity | 36 gal (136.3 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|