Massey Ferguson
1125
Farm tractor · 1992–1993 · 25 hp
Massey Ferguson1125
The Massey Ferguson 1125 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1993. It features a Iseki E3AG1 engine, and two-post steering. The transmission is a partially synchronized type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3AG1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Torque Peak | 66.5 lb-ft (90.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4) in four ranges (1-4) with shuttle. Synchronized shifting in gears 3 and 4. |
| Clutch | 225mm disc |
| Available Options | 16-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,866 lbs (1,300 kg) |
| Hitch Control | position and response control |
Dimensions
| Length | 117.7 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height Rops | 81.3 in (206 cm) |
| Wheelbase | 63.8 in (162 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 42.2 in (107 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,634 lbs (1,194 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|