John Deere
100
Lawn tractor · 1975–1978 · 8 hp
John Deere100
The John Deere 100 is a lawn tractor manufactured from 1975 to 1978. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Power Rated | 8 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Oil Type | 80W90 GL5 |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 59 in (149 cm) |
|---|---|
| Width | 30.7 in (77 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 42.5 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 390 lbs (176 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|