John Deere
1020
Farm tractor · 1965–1973 · 43 hp
John Deere1020
The John Deere 1020 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1973. It features a John Deere 2.2L 3-cyl gasoline engine, and manual; power optional steering. The transmission is a collar shift type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | John Deere 2.2L 3-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 135 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 3.86 in (98 mm) |
| Compression Ratio | 7.5 |
| Power PTO | 38.92 hp (29 kW) |
| Power Drawbar | 31.81 hp (23.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath; dry paper element optional |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | collar shift |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed collar shift, 16-speed two-speed power shift, 8-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.5 gpm (39.7 lpm) |
| System Capacity | 10 gal (37.9 L) |
Dimensions
| Length | 120.25 in (305 cm) |
|---|---|
| Width | 60.75 in (154 cm) |
| Wheelbase | 74.33 in (188 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
Weight
diesel
| Shipping | 4,260 lbs (1,932 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,870 lbs (2,209 kg) |
gas
| Shipping | 4,210 lbs (1,909 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,730 lbs (2,145 kg) |
primary
| Ballasted | 5,955 lbs (2,701 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 9.00-10, 6.00-14, 7.50-15, 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28, 18.4-16A, 11.2-24, 12.4-24, 14.9-24, 16.9-24, 13.6-28, 14.9-28, 12.4-36, 13.9-36 |
Fuel
| Capacity | 16.5 gal (62.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual; power optional |
|---|