John Deere
1030
Farm tractor · 1973–1979 · 48 hp
John Deere1030
The John Deere 1030 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1979. It features a John Deere engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.4 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 16.2 |
| Power Gross | 48.3 hp (36 kW) |
| Power Net | 45.6 hp (34 kW) |
| Power PTO | 38.9 hp (29 kW) |
| Torque Peak | 112 lb-ft (151.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 650-2650 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 38 qts (36 L) |
| Available Options | 8-speed gear, 16-speed |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.6 gpm (25 lpm) |
| Pressure | 2,248 psi (155 bar) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,024 lbs (1,825 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 65.9 in (167 cm) |
| Height Rops | 90.9 in (230 cm) |
| Wheelbase | 80.7 in (204 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Weight | 5,954 lbs (2,700 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,720 lbs (2,140 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-36 |
Fuel
| Capacity | 16.4 gal (62.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|