John Deere
108
Lawn tractor · 1979–1985 · 8 hp
John Deere108
The John Deere 108 is a lawn tractor manufactured from 1979 to 1985. It features a Briggs & Stratton 191707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 191707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Rated | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | 801 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Peerless gear transmission operated with right-hand gear selector and left-foot clutch pedal. Clutch must be used to change gears but tractor does not need to be stopped to change forward gears. Tractor should be stopped before changing forward/reverse direction. |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Dimensions
| Length | 61.9 in (157 cm) |
|---|---|
| Height | 39.4 in (100 cm) |
| Wheelbase | 44.7 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 405 lbs (183 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|