John Deere
1047
Farm tractor · 2003–2004 · 33 hp
John Deere1047
The John Deere 1047 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2004. It features a Lombardini LDW 1503 engine, and two-post mid-mount folding steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Lombardini LDW 1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 94.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Rated | 33 hp (24.6 kW) |
| Torque Peak | 68.6 lb-ft (93 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 228mm mechanical dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,176 psi (150 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I/IN |
|---|---|
| Rear Lift | 2,976 lbs (1,349 kg) |
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|