John Deere
1010 Crawler
Farm tractor · 1960–1964 · 40 hp
John Deere1010 Crawler
The John Deere 1010 Crawler is a farm tractor manufactured from 1960 to 1964. It features a John Deere 1.9L 4-cyl gasoline engine, and multiple disc clutch and brake steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | John Deere 1.9L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 115.5 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Compression Ratio | 7.9 |
| Power Net | 40 hp (29.8 kW) |
| Torque Peak | 89 lb-ft (120.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |
| Available Options | 4-speed gear, 4-speed shuttle |
Weight
| Weight | 6,894 lbs |
|---|---|
| Shipping | 6,894 lbs (3,127 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | multiple disc clutch and brake |
|---|