John Deere
1030VU
Farm tractor · 1974–1979 · 45 hp
John Deere1030VU
The John Deere 1030VU is a farm tractor manufactured from 1974 to 1979. It features a 45 hp engine, and two-post mid-mount steering.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 45.6 hp (34 kW) |
| Power Rated | 45.6 hp (34 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| System Capacity | 10.2 gal (38.6 L) |
PTO
| Rear Type | indepedent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 38.6 in (98 cm) |
| Height | 46.1 in (117 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x15, 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24, 11.2x24, 8.3x28, 9.5x28, 11.2x28 |
Fuel
| Capacity | 11.1 gal (42 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount |
|---|