John Deere
1035
Farm tractor · 1977–1979 · 50 hp
John Deere1035
The John Deere 1035 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1979. It features a John Deere engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | John Deere |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 50.3 hp (37.5 kW) |
| Power Rated | 50.3 hp (37.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Manufacturer | John Deere |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 33 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Fuel
| Capacity | 16.5 gal (62.5 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|