John Deere
110TLB
Farm tractor · 2000–2012 · 41 hp
John Deere110TLB
The John Deere 110TLB is a farm tractor manufactured from 2000 to 2012. It features a Yanmar 4TNV88 engine, and four-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133.6 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 19 |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 33 hp (24.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 3,000 psi (206.8 bar) |
| Total Flow | 23.6 gpm (89.3 lpm) |
| System Capacity | 15 gal (56.8 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,130 lbs (1,419 kg) |
Dimensions
| Length | 296 in (751 cm) |
|---|---|
| Width | 86 in (218 cm) |
| Height Rops | 101 in (256 cm) |
| Wheelbase | 71.5 in (181 cm) |
Weight
| Operating | 7,600 lbs (3,447 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 10x16.5 |
|---|---|
| Rear Industrial | 17.5x24 |
Fuel
| Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | John Deere Backhoe |