John Deere
1010C
Farm tractor · 1960–1964 · 38 hp
John Deere1010C
The John Deere 1010C is a farm tractor manufactured from 1960 to 1964. It features a John Deere 1.9L 4-cyl gasoline engine, and multiple disc clutch and brake steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | John Deere 1.9L 4-cyl gasoline |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 115.5 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Power PTO | 36.31 hp (27.1 kW) |
| Power Drawbar | 28.71 hp (21.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I Optional |
|---|
Dimensions
| Length | 102.1 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 61.1 in (155 cm) |
| Height | 53.6 in (136 cm) |
Weight
| Operating | 7,580 lbs (3,438 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | multiple disc clutch and brake |
|---|