John Deere
100F
Farm tractor · 2009–2015 · 97 hp
John Deere100F
The John Deere 100F is a farm tractor manufactured from 2009 to 2015. It features a Detroit Diesel engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 179 ci (2.9 L) |
| Power Gross | 96 hp (71.6 kW) |
| Power Rated | 96 hp (71.6 kW) |
| Power PTO | 83 hp (61.9 kW) |
| Torque Peak | 250 lb-ft (339 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,828 psi (195 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 1/1N/2 |
|---|---|
| Rear Lift | 5,511 lbs (2,499 kg) |
Dimensions
| Width | 57 in (144 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 240/70x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 380/70x20 |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 1,958 psi (135 bar) |