John Deere
1023E
Farm tractor · 2011–Present · 23 hp
John Deere1023E
The John Deere 1023E is a farm tractor manufactured starting in 2011. It features a Yanmar 3TNM72 engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNM72 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 55.1 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.8 in (71 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power Gross | 23.5 hp (17.5 kW) |
| Power PTO | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Air Cleaner | dry dual stage |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 3.9 qts (3.7 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
| Idle | 1400-3370 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Transmission Description | Hydrostatic transmission operated by two foot pedals and left-hand range shift. Tractor must be stopped to shift range. |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Oil Type | JD Hy-Gard |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| System Capacity | 3.25 gal (12.3 L) |
Hitch
| Rear Type | Limited I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
Dimensions
| Length | 87.6 in (222 cm) |
|---|---|
| Width | 47.2 in (119 cm) |
| Height Rops | 78.6 in (199 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
| Front Tread | 32.2 in (81 cm) |
| Rear Tread | 35.2 in (89 cm) |
Weight
| Operating | 1,345 lbs (610 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.5-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.00-12 |
| Front Industrial | 18x8.5-10 |
| Rear Industrial | 26x12.00-12 |
Fuel
| Capacity | 5.6 gal (21.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|