John Deere
1070
Farm tractor · 1989–1998 · 38 hp
John Deere1070
The John Deere 1070 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1998. It features a Yanmar 4TN84 engine, and two-post steering. The transmission is a partially synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TN84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 116.3 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Compression Ratio | 17.8 |
| Power Gross | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Power Net | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.6 qts (5.3 L) |
| Coolant Capacity | 6.1 qts (5.8 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
| Idle | 800-2875 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three speeds, plus reverse, in three ranges. Speeds may be shifted on the move. Tractor must be stopped to shift ranges. |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Available Options | 9-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9 gpm (34.1 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Total Flow | 13.5 gpm (51.1 lpm) |
| Steering Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
| System Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,020 lbs (916 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 123 in (312 cm) |
|---|---|
| Width | 64.8 in (164 cm) |
| Height Rops | 85.6 in (217 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 3,265 lbs (1,481 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|
Attachments
72.8" mid-mount mower deckBladeJohn Deere 80 loaderJohn Deere 440 loaderBackhoe
| Mower Deck | 72.8 in (184 cm) |
|---|