John Deere
1025R
Farm tractor · 2013–2023 · 23 hp
John Deere1025R
The John Deere 1025R is a farm tractor manufactured from 2013 to 2023. It features a Yanmar 3TNV80 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV80 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Compression Ratio | 23.5 |
| Power Gross | 23.8 hp (17.7 kW) |
| Power Rated | 23.8 hp (17.7 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Torque Peak | 40.7 lb-ft (55.2 Nm) |
| Torque Peak | 3,200 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 3.9 qts (3.7 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
| Emissions | Tier 4 |
| Oil Change Interval Hours | 200 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
| System Capacity | 3.25 gal (12.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I (limited) |
|---|---|
| Rear Lift | 681 lbs (308 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 87.6 in (222 cm) |
|---|---|
| Width | 47.2 in (119 cm) |
| Height Rops | 86.2 in (218 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
| Front Tread | 32.2 in (81 cm) |
| Rear Tread | 35.2 in (89 cm) |
Weight
| Shipping | 1,444 lbs (654 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
| Front Industrial | 18x8.50-10 |
| Rear Industrial | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 5.6 gal (21.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeJohn Deere D120 loaderJohn Deere H120 loaderBackhoe
| Digging Depth | 74 in (187 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | John Deere 260 Backhoe |