John Deere
111
Lawn tractor · 1979–1985 · 11 hp
John Deere111
The John Deere 111 is a lawn tractor manufactured from 1979 to 1985. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 24.4 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 801 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Peerless gear transmission operated with right-hand gear selector and left-foot clutch pedal. Clutch must be used to change gears but tractor does not need to be stopped to change forward gears. Tractor should be stopped before changing forward/reverse direction. |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 61.9 in (157 cm) |
|---|---|
| Height | 39.4 in (100 cm) |
| Wheelbase | 44.7 in (113 cm) |
Weight
| Weight | 445 lbs (201 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|