John Deere
1040
Farm tractor · 1980–1987 · 53 hp
John Deere1040
The John Deere 1040 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1987. It features a 53 hp engine, and four-post steering. It weighs 6,107 lbs (2,770 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 179 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.19 in (106 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 16.8 |
| Power Gross | 53.6 hp (40 kW) |
| Power Net | 49.6 hp (37 kW) |
| Power PTO | 42.9 hp (32 kW) |
| Torque Peak | 121.7 lb-ft (165 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 16.4 qts (15.5 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed collar shift, 16-speed |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,047 lbs (1,835 kg) |
Dimensions
| Length | 138 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 71.3 in (181 cm) |
| Height Cab | 96.1 in (244 cm) |
| Wheelbase | 80.7 in (204 cm) |
| Ground Clearance | 14.6 in (37 cm) |
| Front Tread | 49.6 in (125 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,107 lbs (2,770 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.50-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-36 |
Fuel
| Capacity | 20.6 gal (78 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|