John Deere
110
Lawn tractor · 1963–1974 · 7 hp
John Deere110
The John Deere 110 is a lawn tractor manufactured from 1963 to 1974. It features a Kohler K161 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear with mechanical CVT type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K161 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 16.94 ci (277 cc) |
| Bore | 2.88 in (73 mm) |
| Stroke | 2.5 in (64 mm) |
| Power Rated | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.13 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1200-3800 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 25 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear with mechanical CVT |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | The transmission features four forward gears plus reverse, with a variable speed control. The clutch is used to shift between gears. Once in gear, the variable speed lever adjusts the drive ratio to provide a range of speeds that can be adjusted on the move. |
| Oil Capacity | 1 qts (0.9 L) |
| Available Options | 3-speed gear with mechanical CVT, 4-speed gear with mechanical CVT |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 63 in (160 cm) |
|---|---|
| Width | 34.5 in (87 cm) |
| Height | 38.75 in (98 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Front Tread | 29 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 502 lbs (227 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80/4.00-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6-12 |
Fuel
| Capacity | 1.9 gal (7.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loader
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|