John Deere
1050
Farm tractor · 1980–1989 · 37 hp
John Deere1050
The John Deere 1050 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1989. It features a Yanmar 3T90T engine, and two-post steering. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T90T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 105 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 20.4 |
| Power Gross | 37 hp (27.6 kW) |
| Power PTO | 33.41 hp (24.9 kW) |
| Power Drawbar | 27.25 hp (20.3 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 6.5 qts (6.2 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 255mm mechanical dry disc |
| Oil Capacity | 28.5 qts (27 L) |
| Available Options | 8-speed sliding gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
| Pressure | 2,030 psi (140 bar) |
| System Capacity | 6.88 gal (26 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | mechanical center-link depth sensing |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 54 in (137 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Front Tread | 49 in (124 cm) |
| Rear Tread | 51 in (129 cm) |
Weight
| Shipping | 3,142 lbs (1,425 kg) |
|---|---|
| Operating | 3,400 lbs (1,542 kg) |
| Ballasted | 4,140 lbs (1,877 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeJohn Deere 75 loaderJohn Deere 80 loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|