John Deere
1010
Farm tractor · 1960–1965 · 40 hp
John Deere1010
The John Deere 1010 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1965. It features a 40 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Power Net | 40 hp (29.8 kW) |
|---|
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 254mm mechanical dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| System Capacity | 1.1 gal (4.2 L) |
Dimensions
| Length | 120.1 in (305 cm) |
|---|---|
| Width | 74.9 in (190 cm) |
| Height | 55.88 in (141 cm) |
| Wheelbase | 77.3 in (196 cm) |
| Front Tread | 54 in (137 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
diesel
| Shipping | 3,710 lbs (1,682 kg) |
|---|
gas
| Shipping | 3,625 lbs (1,644 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28, 14.9-26, 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
John Deere 50 Backhoe
| Backhoe Model | John Deere 50 Backhoe |
|---|