John Deere
1020 VU
Farm tractor · 1967–1972 · 44 hp
John Deere1020 VU
The John Deere 1020 VU is a farm tractor manufactured from 1967 to 1972. It features a 44 hp engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 44 hp (32.8 kW) |
| Power Rated | 44 hp (32.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 38.6 in (98 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
Weight
| Weight | 3,770 lbs (1,710 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2/10-28 |