John Deere
1046
Farm tractor · 1996–2003 · 37 hp
John Deere1046
The John Deere 1046 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2003. It features a Lombardini LDW 1503 engine, and two-post mid-mount folding steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Lombardini LDW 1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 94.7 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 37 hp (27.6 kW) |
| Power Rated | 37 hp (27.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Lombardini |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 191mm hydraulic disc |
| Available Options | 12-speed synchronized |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | IN |
|---|---|
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
Dimensions
| Length | 115.2 in (292 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
Weight
| Weight | 2,469 lbs (1,119 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R20 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|