John Deere
102
Lawn tractor · 17 hp
John Deere102
The John Deere 102 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 30.6 ci (501 cc) |
| Bore | 3.57 in (91 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Dana 4360 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Transmission Description | Operated with combination clutch/brake pedal and gear shift lever. Tractor must be stopped before changing direction between forward and reverse. |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 9 |
| Charging System | Regulated circuit |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 68.75 in (174 cm) |
|---|---|
| Width | 51.75 in (131 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 48.9 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 442 lbs (200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|