Massey Ferguson
1130
Farm tractor · 1964–1972 · 134 hp
Massey Ferguson1130
The Massey Ferguson 1130 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1972. It features a Perkins AT6.534 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AT6.534 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 120.51 hp (89.9 kW) |
| Power Drawbar | 106.91 hp (79.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three gears in two ranges with two-speed Multi-Power power shift. |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 17 gal (64.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 165 in (419 cm) |
|---|---|
| Height | 74.6 in (189 cm) |
| Height Cab | 113.5 in (288 cm) |
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 9,500 lbs (4,309 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,560 lbs (6,150 kg) |
| Ballasted | 18,460 lbs (8,373 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5-32 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|