Massey Ferguson
1135
Farm tractor · 1973–1978 · 134 hp
Massey Ferguson1135
The Massey Ferguson 1135 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1978. It features a Perkins AT6.354 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AT6.354 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 120.84 hp (90.1 kW) |
| Power Drawbar | 102.44 hp (76.4 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Coolant Capacity | 22.2 qts (21 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II/III |
|---|---|
| Rear Lift | 5,350 lbs (2,426 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Height | 79.1 in (200 cm) |
| Wheelbase | 109.1 in (277 cm) |
| Front Tread | 61.4 in (155 cm) |
| Rear Tread | 70 in (177 cm) |
Weight
| Shipping | 11,000 lbs (4,989 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,550 lbs (6,146 kg) |
| Ballasted | 18,900 lbs (8,573 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 55 gal (208.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat and air-conditioning available |
|---|