Massey Ferguson
1145
Farm tractor · 1991–1992 · 35 hp
Massey Ferguson1145
The Massey Ferguson 1145 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1992. It features a Isuzu E3AD1-HTO1 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a partially synchronized type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Isuzu E3AD1-HTO1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 31 hp (23.1 kW) |
| Torque Peak | 83.5 lb-ft (113.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.1 qts (4.8 L) |
| Coolant Capacity | 7.2 qts (6.8 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,600 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Available Options | 16-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| System Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,866 lbs (1,300 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 56.1 in (142 cm) |
| Height Rops | 83.25 in (211 cm) |
| Wheelbase | 67 in (170 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Operating | 2,811 lbs (1,275 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 8 gal (30.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|