Massey Ferguson
114LTX
Lawn tractor · 1991–1994 · 14 hp
Massey Ferguson114LTX
The Massey Ferguson 114LTX is a lawn tractor manufactured from 1991 to 1994. It features a Briggs & Stratton 294777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 294777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60.25 in (153 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 349 lbs (158 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|