Massey Ferguson
1150
Farm tractor · 1970–1972 · 146 hp
Massey Ferguson1150
The Massey Ferguson 1150 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1972. It features a Perkins AV8.510 engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AV8.510 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 503.8 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 146 hp (108.9 kW) |
| Power Rated | 146 hp (108.9 kW) |
| Power PTO | 135.6 hp (101.1 kW) |
| Power Drawbar | 120.06 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 539 lb-ft (730.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 48 qts (45.4 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 279.4mm cerametallic disc |
| Oil Capacity | 64 qts (60.6 L) |
| Available Options | 12-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 17 gal (64.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 171 in (434 cm) |
|---|---|
| Width | 94 in (238 cm) |
| Height | 74.6 in (189 cm) |
| Height Cab | 113.5 in (288 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 13,370 lbs (6,064 kg) |
|---|---|
| Operating | 13,590 lbs (6,164 kg) |
| Ballasted | 22,625 lbs (10,262 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 18.4-38, 23.1x34, 24.5x32, 30.5x32 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|