Massey Ferguson
1155
Farm tractor · 1973–1978 · 155 hp
Massey Ferguson1155
The Massey Ferguson 1155 is a farm tractor manufactured from 1973 to 1978. It features a Perkins AV8.540 engine, and power steering.
Engine
| Engine | Perkins AV8.540 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 540 ci (8.9 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 140.97 hp (105.1 kW) |
| Power Drawbar | 117.8 hp (87.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 50 qts (47.3 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed two-speed power shift, 8-speed gear |
|---|
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
| System Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II/III |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Height | 79 in (200 cm) |
| Height Cab | 113.5 in (288 cm) |
| Wheelbase | 109 in (276 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 11,750 lbs (5,329 kg) |
|---|---|
| Operating | 14,905 lbs (6,760 kg) |
| Ballasted | 20,460 lbs (9,280 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14L-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 55 gal (208.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|