Massey Ferguson
1160
Farm tractor · 1992–1999 · 41 hp
Massey Ferguson1160
The Massey Ferguson 1160 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1999. It features a Isuzu 4JC1 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 4JC1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136.5 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 37 hp (27.6 kW) |
| Torque Peak | 183 lb-ft (248.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 9.6 qts (9.1 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 260mm disc |
| Available Options | 16-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Pressure | 2,275 psi (156.9 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 58.7 in (149 cm) |
| Height Rops | 89 in (226 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
| Front Tread | 50.3 in (127 cm) |
| Rear Tread | 45.6 in (115 cm) |
Weight
| Shipping | 3,848 lbs (1,745 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|