Massey Ferguson
1165
Farm tractor · 1999–2002 · 44 hp
Massey Ferguson1165
The Massey Ferguson 1165 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2002. It features a Iseki E4CD engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchronized type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E4CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Compression Ratio | 21.8 |
| Power Gross | 44 hp (32.8 kW) |
| Power Net | 42 hp (31.3 kW) |
| Power PTO | 37 hp (27.6 kW) |
| Torque Peak | 102.5 lb-ft (139 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Coolant Capacity | 11.1 qts (10.5 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | 16-speed synchronized |
| Available Options | 16-speed synchronized, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,083 lbs (1,398 kg) |
Weight
| Shipping | 4,280 lbs (1,941 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|