Massey Ferguson
116LTX
Lawn tractor · 1991–1994 · 16 hp
Massey Ferguson116LTX
The Massey Ferguson 116LTX is a lawn tractor manufactured from 1991 to 1994. It features a Briggs & Stratton 303777 engine, and manual steering. It weighs 349 lbs (158 kg).
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 303777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Rated | 16 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Available Options | hydrostatic |
|---|
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 16 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60.25 in (153 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 349 lbs (158 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|