Massey Ferguson
1190
Farm tractor · 1992–1999 · 60 hp
Massey Ferguson1190
The Massey Ferguson 1190 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1999. It features a Isuzu 4JBI-T engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Isuzu 4JBI-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 169 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.66 in (93 mm) |
| Stroke | 4.02 in (102 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Power PTO | 53 hp (39.5 kW) |
| Torque Peak | 155.5 lb-ft (210.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Manufacturer | Isuzu |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 275mm disc |
| Available Options | 16-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Pressure | 2,417 psi (166.7 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 60.8 in (154 cm) |
| Height Rops | 90.6 in (230 cm) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 50.4 in (128 cm) |
| Rear Tread | 48.8 in (123 cm) |
Weight
| Weight | 4,376 lbs (1,984 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|