Massey Ferguson
12
Lawn tractor · 1967–1976 · 12 hp
Massey Ferguson12
The Massey Ferguson 12 is a lawn tractor manufactured from 1967 to 1976. It features a Tecumseh HH120 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh HH120 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 27.7 ci (454 cc) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Tecumseh |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | hydrostatic, 4-speed gear with variable-speed pulley |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 67 in (170 cm) |
|---|---|
| Width | 35.5 in (90 cm) |
| Height | 41.75 in (106 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.80x8.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00x12.00 |
Fuel
| Capacity | 2.5 gal (9.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerFront-end loader
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|