Massey Ferguson
1200
Lawn tractor · 1977–1979 · 12 hp
Massey Ferguson1200
The Massey Ferguson 1200 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1979. It features a Kohler K301 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 4-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 70.75 in (179 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 45.5 in (115 cm) |
| Wheelbase | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 760 lbs (344 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2.75 gal (10.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|